Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Ароматичні свічки Ароматичні свічки

Суспільство

З ароматом вина, Києва або тютюну: 8 українських виробників свічок

Опубліковано

Що як не свічки є одним з ключових елементів затишку в інтер’єрі? Екологічні, натуральні, такі, що доповнять стиль вашого будинку та додадуть романтики в холодний зимовий вечір. Ми підібрали кращі пропозиції від українських виробників декоративних та парфумованих свічок. Більшість вже презентували різдвяні лінійки ароматів, тож гайда обирати подарунки для близьких та друзів.

Wood Mood – дерев’яні свічки у стилі Хюґе

Бренд Wood Mood акцентує увагу на природності своїх свічок. Вони виготовляються майстрами вручну. В основі –  натуральна деревина та бджолиний віск. Ефірні олії власники бренду, подружжя з Харкова, імпортують з країн Європи самостійно.

Оскільки не існує двох однакових дерев, кожна свічка унікальна. З плином часу на них можуть з’являтися тріщини або змінюватися структура кори, що тільки підкреслює натуральність. 

Свічки Wood Mood з натуральної деревени. З часом на свічниках з’являтимуться тріщинки або змінюватиметься форма кори.

Продукти бренду виконані в найкращих традиціях Zero Waste – після того, як свічка закінчилась, можна вставити новий картридж та дати їй друге життя. 

Родзинка Wood Mood – чорні свічки. Їх обпалюють вогнем, очищають від попелу та покривають шаром воску.

Вартість та цікаві пропозиції:

  • Свічка серця – 700 грн. Прибуток від продажу перераховується у благодійний фонд для операцій діткам із серцевими хворобами. 
  • Volcano 3-in-1 – 1690 грн. Чорне дерево з трьома м’ятними свічами.     
  • Пара Rio S – 1330 грн.  Дві свічки з отворами від справжніх комах.

Запах Києва або Флоренції у вас вдома зі свічками Glasslight

Для вибагливих поціновувачів свічок українські виробники преміум-класу Glasslight стануть приємною знахідкою. Нішеві аромати розроблялись спільно з командою французьких парфумерів, вони унікальні та доступні тільки у колекціях бренду.

Свічка
Свічки Glasslight з ароматами, що нагадують міста. Тут є Київ, Сингапур, Флоренція та багато інших…

Свічки виготовляються вручну, з використанням 100% натурального парфумованого масла та соєвого воску. Не містять домішок, барвників та парафіну. 

Родзинка Glasslight – колекція свічок Owl, де, як зазначають виробники, зібрані ароматичні враження з усіх куточків планети. Лише уявіть, як пахне Мангеттен, Флоренція, Абу-Дабі або Сінгапур… І все це у вас вдома.  

Вартість та цікаві пропозиції:

  • Бестселер бренду свічка Born in Kyiv. Аромат, що нагадує столицю – 899 грн. 
  • Колекція OwlSpa. Свічки для ароматерапії та масажу. Легко плавляться, знімають втому, покращують кровообіг – 499 грн 
  • Le chalet a Bali. Свічка для тих, хто сумує за відпочинком. Аромат тропічного вічнозеленого лісу, деревоподібної папороті та свіжоскошеної трави – 899 грн. 

Teplo Candle Shop – “теплі” свічки з ароматом вина

Запалимо пляшечку вина сьогодні ввечері? Так, саме запалимо. Свічки з ароматом вина можна знайти на полицях бренду із затишною назвою Teplo.

Вони виконані з натурального соєвого воску, який доставляють напряму з Великобританії. При плавленні соєвий віск перетворюється на зволожувальний засіб для рук. 

Свічка
Бренд Teplo Candle Shop виготовляє свічки з натурального соєвого воску, що робить їх гіпоалергенними.

Всі вироби виготовляються вручну та є гіпоалергенними. Як вказують автори бренду, їхні свічі про почуття, чутливість та людське тіло. А аромати асоціюються з тими чи іншими емоціями. 

Вартість та цікаві пропозиції:

  • Свічка Fruit Wine з ароматом мускатного вина, ананасу та квітів герані – 550 грн. 
  • Міні-набір з трьох ароматів-бестселерів – 400 грн.
  • Подарунковий сертифікат на свічки – 500 грн.

Noir wax – витончене жіноче тіло на вашій полиці

Магазин Noir_wax пропонує тільки один продукт – соєві свічки у формі витонченого силуету жіночого тіла. У цієї жінки навіть є ім’я – Белла. Ці стильні свічки ще влітку підкорили Instagram та  прикрашають полички багатьох інфлюенсерів. 

Свічки
Стильна свічка Белла у формі силуєту жіночого тіла

Кожна Белла виконується вручну. Замовнику пропонують самостійно обрати колір тіла, а також аромат – сандал, ваниль, кокос, лаванда, кава, пачулі або шампанське. 

Бренд акцентує увагу на екологічності своїх свічок, адже соєвий віск, на відміну від парафіну, не забруднює навколишнє середовище та є безпечним для організму. 

Вартість та цікаві пропозиції:

  • Свіча “Белла” у формі жіночого тіла – 290 грн. 

Рай для свічколюбів та гедоністів The Homest

Бренд The Homest називає себе куточком для свічколюбів та гедоністів. Свічка для оселі, відмічають засновники – наче улюблені парфуми. Це засіб самовираження. Аромати бренду розроблені українськими парфумерами, а всі свічки зроблені з соєвого воску. 

Свічки
Стильні свічки The Honest для свічколюбів та гедоністів

The Homest швидко набирають популярності та вже представлені не тільки в Україні, а й в Нідерландах. 

Читайте також: Сучасна українська кераміка: топ-8 українських виробників посуду

Всі процеси виготовлення свічки – від фарбування  стаканчиків до заливання воску – виконуються вручну. Кожна свічка запакована в стильну коробку. У комплекті сірники та інформаційна листівка з рекомендаціями щодо використання. 

Вартість та цікаві пропозиції:

  • Новорічна серія Next Year Will Be Better – 599 грн.
  • Свічки Morning, Day, Evening, Night, створені українськими парфумерами Анною Соколовою та Анастасією Піддубною – 1500 грн. 
  • The Night With That Lover. Свічка з ароматом цедри апельсину, кориці, імбиру, гвоздики, сосни та ялини – 549 грн.

Melisa home для поціновувачів скандинавського стилю

В інтернет-магазині Melisa__home представлені натуральні соєві свічки. Всі вони залиті у стильні банки з золотими кришками. Об’єм свічок – 200 мл, а час горіння сягає 50 годин. 

Продукція бренду повністю екологічна – не містить парафіну та продуктів нафтоперероблення. Окрім свічок, у них можна замовити дерев’яні свічники. Розмір та покриття обираються індивідуально. 

Свічки
Натуральна соєва свічка Melisa Home

Melisa home вже представили різдвяну колекцію з 11 ароматів, що асоціюються з Новим роком – кориця, апельсин, печене яблуко та карамель. 

Вартість та цікаві пропозиції:

  • Christmas cookies. Святковий аромат імбирного печива, ванілі та спецій – 220 грн. 
  • Pumpkin pie. Аромат свіжого гарбузового пирога з вершковим кремом та ваніллю – 180 грн. 
  • Cotton candy. Аромат цукрової вати, з нотками вершкового крему – 220 грн. 

Свічки для креативних винахідників Thirteen candle

Київські виробники свічок Thirteen_candle пропонують не тільки купити у них свічки, а й спробувати зробити їх самостійно. Вони проводять трьохгодинні воркшопи, де всі охочі можуть виготовити свічку з індивідуальним ароматом. 

Свічки
Свічка Thirteen candle з натурального соєвого воску

Продукція бренду вироблена зі 100% преміального соєвого воску. В наявності понад 100 ароматів на будь-який смак. Є й новорічна колекція з глибокими пряними ароматами, що підкреслюють зимову атмосферу і створюють затишок. 

 Вартість та цікаві пропозиції:

  • Candle Workshop. Майстер-клас з виготовлення свічок – 1000 грн. 
  • Набір для створення свічки – 800 грн. 
  • Свічка Lemongrass Sage + Teakwood. Поєднання свіжого цитруса, тютюнових нот, з легким присмаком спецій – 790 грн.  

Свічка-оберіг для вашого знаку зодіаку від Arka Decor Shop 

Бренд ARKA Decor Shop заявляє – їхня продукція виконана справжніми свічколюбами для справжніх свічколюбів. 

Читайте також: Купуй українське. Шість брендів, які виготовляють наручні годинники

Остання лінійка під назвою Zodiac – це свічки-оберіги для різних знаків зодіаку. Всі аромати підібрані астрологом. У складі натуральний соєвий віск.

 

Свічки
Свічки Arka Decor Shop для знаків зодіаку, над ароматами яких працював астролог

В магазині наявна опція корпоративних подарунків. Виробники брендують наліпки на свічки та коробки за побажаннями замовника. Також пропонують обрати об’єм свічок та їхній аромат з-поміж 100 варіантів. 

Вартість та цікаві пропозиції:

  • Свічка зі знаком зодіаку – 400 грн. 
  • Свічка з ароматом глінтвейну – 350 грн. 
  • Мініатюри свічок об’ємом 50 мл – 50 грн. 

Суспільство

Це українські страви, про які ви навряд щось чули: давні рецепти кулінарної спадщини

Опубліковано

Українська кухня – невичерпне джерело кулінарних шедеврів та культурної спадщини. Її страви втілюють в собі багатовікову історію, національну самобутність і глибокі традиції.

Однак, під час тотальної русифікації та політичних турбулентностей, частина цінних страв була забута, а інші недоліком російської агітації надані чужеземними етикетками. Спроби прикріпити наші кулінарні шедеври до інших культур – це навіть не лише зазіхання на смакові перлини, але й спроба замарнути нашу ідентичність. Втрачені страви – це не просто рецепти, це кусочки нашої історії та культурного надбання, які ми повинні відновити та передати майбутнім поколінням.

Редакція ШоТам розповідає про пʼять цікавих страв української кухні.

Душенина

Душенину традиційно готували зі свинини, обвалюючи її в борошні й поєднуючи з овочами та прянощами в горщику. Потім горщик ставили в піч, де м’ясо з овочами повільно тушкувалося кілька годин, або, як казали раніше, “душилося”. Цю страву подавали з вареною картоплею або кашею, щедро поливаючи підливою.

Зараз приготувати душенину в печі може бути складно, але духовка є чудовою альтернативою, а замість глиняного горщика можна використовувати будь-яку жаростійку форму. На Заході схожу страву називають касероль, що походить від посуду, в якому готують м’ясо з овочами. Особливість цієї страви в тому, що для неї можна використовувати будь-яке м’ясо — свинину, яловичину, баранину або курятину.

Репепт:    

  • м’ясо – 500 г;
  • велика морква – 1 шт;
  • картопля – 4–5 шт;
  • борошно – 2 ст. л;
  • сіль, перець – до смаку;
  • вода або томатний сік.

М’ясо промиваємо, підсушуємо паперовими рушниками та нарізаємо великими кубиками. Обвалюємо у борошні з усіх боків.

Моркву та картоплю миємо, чистимо та нарізаємо довільними шматками. Складаємо овочі разом із м’ясом у змащену олією жаростійку форму. Додаємо сіль і перець, заливаємо водою або томатним соком так, щоб рідина покривала інгредієнти на один палець.

Накриваємо кришкою або фольгою і ставимо в розігріту до 200 градусів духовку. Одразу знижуємо температуру до 100 градусів і залишаємо тушкуватися на дві-три години. М’ясо має стати м’яким і легко розпадатися на волокна.

Гляґи

Хляки, ґляґи, флячки або ж рубці — традиційна страва, що готується з частини коров’ячого шлунка. Хляками називають найбільшу частину шлунку жуйних тварин. Після ретельного миття та очищення, хляки дрібно нарізають і довго варять зі спеціями. Готову страву щедро приправляють перцем і часником, а також заправляють відвареним пшоном або підбивають борошном. На Полтавщині до флячок зазвичай додають галушки. Крім того, хляки часто подають як рідку страву разом із бульйоном, у якому вони варилися.

Рецепт:

  • Рубець — 1 кг;
  • Молоко — 500 мл;
  • М’ясний бульйон — 3 л;
  • Селера — 100 г;
  • Ріпчаста цибуля — 2 шт.;
  • Морква — 1–2 шт.;
  • Томати у власному соку — 1 склянка;
  • Макарони — 3 жмені;
  • Часник — на смак;
  • Сіль, перець — на смак;
  • Сметана — 2 ст. л.;
  • Олія — для смаження;
  • Лавровий лист — 1 шт.;
  1. Підготовка рубця:
    • Наріжте рубець смужками і складіть у контейнер, заливши молоком. Залиште в холодильнику на ніч (12 годин).
    • Відцідіть рубець і добре промийте холодною водою, змиваючи молоко.
  2. Відварювання рубця:
    • У великій каструлі доведіть до кипіння підсолену воду. Опустіть нарізаний рубець і варіть 5 хвилин. Злийте воду, промийте рубець і каструлю.
    • Знову наповніть каструлю водою, доведіть до кипіння і трохи підсоліть. Опустіть рубець і знову варіть 5 хвилин. Злийте воду і промийте рубець.
  3. Приготування бульйону:
    • У іншій каструлі доведіть до кипіння бульйон. Додайте рубець, зменшіть вогонь до мінімуму і варіть 2–3 години, доки він не стане м’яким і легко проколюватиметься виделкою.
  4. Приготування овочів:
    • Почистіть і дрібно наріжте моркву, цибулю та селеру. Смажте овочі в невеликій кількості олії до м’якості.
    • Додайте томати у власному соку, сіль і перець. Перемішайте, накрийте кришкою і тушкуйте на середньому вогні 5–7 хвилин.
  5. Завершення страви:
    • Додайте тушковані овочі до відварених рубців.
    • Всипте макарони, додайте лавровий лист і варіть разом стільки часу, скільки вказано на упаковці макаронів.
    • Подавайте страву гарячою, за бажанням додайте сметану перед подачею.

Фальшивий заєць

“Фальшивий заєць” отримав свою назву, тому що готують його з будь-якого м’яса, крім зайця. Історія цієї страви залишається загадкою, але вважається, що колись полювання було привілеєм небагатьох, і дичина на столі була рідкістю. Тож люди вигадали спосіб приготувати “зайця” з іншого м’яса. На Західній Україні ця страва досі залишається традиційною на великі свята в деяких родинах.

Цікаво, що “фальшивий заєць” популярний не лише в Україні, а й у Європі та Америці. У Франції та інших європейських країнах аналогічну страву називають террін. Це своєрідний паштет, коли м’ясо, рибу, овочі або печінку подрібнюють і запікають у формі хлібця, а потім нарізають скибочками для подачі. В Америці цей м’ясний хлібець відомий як meatloaf, і його готують з будь-якого м’ясного фаршу.

Рецепт:

  • Свинина: 1 кг;
  • Яловичина: 0,5 кг;
  • Ріпчаста цибуля: 2 шт. (не обовʼязково);
  • Панірувальні сухарі: 100 г;
  • Сіль, перець: до смаку;
  • Духмяні трави: до смаку;
  • Олія: для смаження Кетчуп: для декору

М’ясо подрібнюємо на м’ясорубці. Дрібно нарізану цибулю пасімо в олії до м’якості.

Панірувальні сухарі розводимо молоком або водою – додаємо рідини так, щоб отримати консистенцію каші. Додаємо отриману суміш до фаршу.

Додавайте смажену цибулю, сіль, перець і улюблені духмяні трави. Ретельно перемішайте та викладіть у змащену олією прямокутну форму для кексу. Якщо немає підходящої форми, можна сформувати хлібець руками та розмістити на змащеному олією противні.

Вставте у попередньо розігріту до 200 градусів духовку та запікайте протягом 60 хвилин. У разі, якщо верхня частина підгоріла, накрийте хлібець фольгою. Через годину вийміть хлібець, зверху намажте кетчупом та поверніть у розігріту духовку на 10 хвилин, щоб кетчуп зверху став рум’яною.

Огірочник

Огірочник – це традиційна українська страва, юшка, приготована на основі солоних огірків. Вона вважається однією зі старовинних рідкісних страв України та може бути розглянута як попередниця сучасної солянки. Назва походить від основного інгредієнту – солоних огірків.

Огірочник можна приготувати як на м’ясному бульйоні, так і на воді або овочевому бульйоні, що робить його доступним як для м’ясоїдів, так і для вегетаріанців.

Рецепт:

  • Солоні огірки — 5 шт.;
  • Овочевий або м’ясний бульйон — 3 л;
  • Ріпчаста цибуля — 1 шт.;
  • Картопля — 5 шт. (середні);
  • Олія — для смаження;
  • Сіль, перець — до смаку;
  • Сметана — 5 ст. л.;
  • Свіжий кріп — для подачі.

Щоб приготувати огірочник, спочатку розігрійте бульйон. Поки він нагрівається, наріжте картоплю на кубики та додайте її до киплячого бульйону.

Солоні огірки натремо на дрібну терку і віджмемо сік. Цибулю дрібно наріжемо та обсмажимо на олії до м’якості, а потім додамо натерті огірки і смажимо разом.

Додайте цю суміш до каструлі з бульйоном та додайте огірковий сік, який віджали раніше. Варіть ще 2-3 хвилини.

У чашці змішайте сметану з кількома ложками бульйону та додайте у каструлю, ретельно змішуючи. Після цього приправте за смаком сіллю та перцем.

Подаємо гарячим, прикрашаючи свіжим нарізаним кропом та солоними огірками. Огірочник – чудовий варіант для обіду або вечері, особливо у спекотний день.

Горохляники

Горохляники, фактично, представляють собою прості оладки, зроблені з гороху. Колись ця страва була дуже популярною, оскільки вважалася дешевою і ситною. Для її приготування варили горох до м’якості, розтирали його до стану пюре, додавали борошно, добре змішували і смажили на розігрітій сковорідці зі смальцем або олією. Подаючи горохляники, їх часто приправляли шкварками, товченим часником та сметаною. У період пісту їли з олією та смаженою цибулею.

Горохляники можна готувати як із свіжого чи замороженого молодого горошку, так і із старого сушеного гороху. Тому ця страва чудово підійде для будь-якого сезону.

  • Зелений горошок (свіжий або морожений) — 2 склянки;
  • Яйце — 1 шт.;
  • Борошно або панірувальні сухарі — 2 ст. л.;
  • Листочки м’яти — жменя;
  • Сіль, перець — до смаку;
  • Олія — для смаження;
  • Сметана або йогурт — для подачі.
  1. Горошок відварюємо хвилин п’ять у киплячій підсоленій воді. Коли горошок буде готовий, подрібнюємо його блендером або перекручуємо м’ясорубкою.
  2. Додаємо яйце, дрібно посічену м’яту, борошно або панірувальні сухарі. Солимо, перчимо, добре вимішуємо.
  3. Формуємо невеличкі котлетки та смажимо їх на добре розігрітій і змащеній олією пательні.
  4. Подаємо горохляники зі сметаною або натуральним йогуртом.

Читати далі

Суспільство

Як уникнути електричного перевантаження у квартирі

Опубліковано

Внаслідок ворожих обстрілів енергетична інфраструктура України зазнала значних пошкоджень. Кожен українець може внести свій вклад у подолання цієї кризи та підтримати енергосистему.

Про це повідомляє Мінреінтеграції.

Збільшення споживання електроенергії у вашій оселі може призвести до відключень світла. Щоб уникнути цього, варто економити електрику, особливо вранці та ввечері з 7:00 до 11:00 і з 18:00 до 23:00.

Читати також: В київській поліції запустили кінологічний дитячий гурток

Корисні поради для економії електроенергії:

  1. Не вмикайте електроприлади одночасно. Наприклад, спочатку розігрійте їжу в мікрохвильовці, а потім скористайтеся праскою.
  2. Переносьте прання на денні або нічні години, коли навантаження на мережу менше.
  3. Уникайте використання кондиціонерів та бойлерів для нагріву в пікові години.

Таким чином, кожен з нас може допомогти зберегти стабільність енергосистеми України.

Нагадаємо, що в Міністерстві оборони тестують електронну чергу в ТЦК та СП.

Також ми повідомляли, що в Мінцифрі спростили оновлення даних військовозобов’язаних українців у ЦНАП: інструкція.

Фото: з вільних мереж

Читати далі

Суспільство

В київській поліції запустили кінологічний дитячий гурток

Опубліковано

У Києві стартує дитячий гурток “Юний кінолог”, який функціонуватиме на базі Кінологічного центру Головного управління Національної поліції міста Києва. Це унікальна можливість для дітей познайомитися зі світом кінології, навчитись догляду за собаками та здобути навички роботи з чотирилапими помічниками поліції.

Про це повідомили у відділі комунікації столичної поліції.

Про ініціативу

У Києві з 25 травня 2024 року стартує дитячий гурток “Юний кінолог”. Заняття проходитимуть на базі Кінологічного центру Головного управління Національної поліції щосуботи з 10:00 до 12:00 за адресою: вул. Вознесенський узвіз, 27.

Читати також: Міноборони анонсували застосунок Резерв+ для військовозабовʼязаних

Поліцейські-кінологи поділяться своїм досвідом, навчать дітей базовим командам для собак і основним правилам поведінки з чотирилапими друзями. Участь у гуртку допоможе дітям здобути цінні знання про виховання домашніх улюбленців та розвинути повагу до тварин.

Заняття у гуртку також сприятимуть засвоєнню знань про виховання домашніх улюбленців та розвитку в дітей почуття поваги до тварин.

Заняття розраховані на дітей віком від 6 років. Участь в програмі безоплатна.

Нагадаємо, що стартує показ художнього серіалу про залізничників під час війни.

Також ми повідомляли, що в Мінцифрі спростили оновлення даних військовозобов’язаних українців у ЦНАП: інструкція.

Читати далі